Система крапельного зрошення
Рослини потребують в воді не менше людей. При недостатньому поливі вони також відчувають стрес, що сповільнює ріст і порушує обмінні процеси в стеблах, листі і кореневій системі. Для постійного надходження до коріння води в дозованих кількостях все частіше використовується стрічка або труба для крапельного поливу.
На ринку присутній широкий вибір різних видів труб для поливу рослин, тому вибрати підходящий варіант не так просто.
Вибір крапельної системи в якості оптимального варіанту для зрошення рослин потрібно робити тільки після зважування всіх переваг і негативних сторін. Адже спосіб з використанням шланга з відповідною насадкою для поливу обійдеться значно дешевше, ніж максимальна автоматизація процесу поливу.
Зберігання труб в зимовий період
Планувати прибирання крапельного трубопроводу потрібно заздалегідь, щоб несподівані холоду не заморозили воду в системі і не пошкодили труби.
Перед прибиранням трубопроводу на зиму необхідно вичистити його від механічного осаду, слизу і вапняних відкладень. Змотувати крапельну систему потрібно повільно, високо піднімаючи шланги для стікання води. Зберігати рулони потрібно в сухому приміщенні, попереджаючи проникнення в нього гризунів, здатних погризти обладнання.
Дотримання перелічених правил дозволить експлуатувати краплинні труби без проблем протягом усього гарантійного строку.
Переваги даного виду поливу:
До переваг належать:
- Відсутність сонячних опіків листя. При дощовому поливі вода фокусує світло на листках, що веде до згубних сонячних опіків. Крапельне зрошення пускає воду безпосередньо в грунт, виключаючи пошкодження рослин сонцем.
- Низька мінімальний робочий тиск. В дачний сезон тиск водопроводу часто падає, і поливати рослини шлангом незручно. Крапельної системі вистачає для роботи напору в 0,2-0,3 атмосфери.
- Можливість подачі теплої води з накопичувальних ємностей, що виключає температурний стрес у рослин.
- Економія води на 60% порівняно з дощовим зрошенням.
- Можливість внесення інсектицидів безпосередньо в грунт, без контакту з овочами і ягодами.
- Зниження витрати добрив за рахунок їх кращого засвоєння і зниження грунтових втрат.
- Можливість нічного поливу. Постачання води здійснюється автоматично без участі власників ділянки.
- Відсутність фізичних витрат на полив і контроль за обсягом витраченої води.
- Можливість автоматизації процесу зрошення. Зручна функція, що дозволяє доглядати за рослинами з мінімальними витратами, адже не потрібно ходити по дільниці, «тягаючи за собою шланг.
- Підвищення урожайності в 2-3 рази. Стає можливим за рахунок постійної водної підживлення і зниження стресу у рослин.
Види крапельних систем
Незважаючи на певну однотипність всіх водопровідних шлангів для крапельного зрошення рослин, усі вони поділяються на дві групи: стрічки і труби.
Особливості крапельних стрічок
Поліетиленові краплинні стрічки мають стінку товщиною до 0,4 мм, тому вони легко сплющуються і накручуються на барабан. Із-за малої матеріаломісткості ціна стрічок досить низька.
Труби для крапельного поливу
Труби для складання крапельної системи виготовляються з поліетилену або ПВХ і вони мають стінки завтовшки від 0,4 до 1,5 мм. Шланги не злипаються і постійно зберігають круглий перетин.
Краплинні труби, на відміну від стрічок, гарантовано служать 5-6 сезонів, тому їх застосування ефективне при вирощуванні багаторічних рослин і дерев. Через велику різноманітність конструкцій і видів труб для крапельного поливу, варто більш детально зупинитися на сферах застосування та вибору того чи іншого виду обладнання.
Більшість крапельних труб, пропонованих на ринку, мають зовнішній діаметр 16 мм, хоча продаються вироби з товщиною 12 і 20 мм.
Перейшовши за посиланням, ви зможете придбати якісні поліуретанові труби різного зовнішнього і внутрішнього діаметра в нашому інтернет-супермаркеті Еврофермер https://evrofermer.com.ua/g51433190-polietilenovye-trubki-dlya
Власноручне спорудження системи поливу
Ефективну систему поливу можна зробити власними руками. Її пристрій обійдеться значно дешевше, ніж збірка і установка готового набору труб і пристосувань. До того ж, додаток власних сил і навичок принесе безперечне задоволення.
Рекомендації по використанню крапельних систем
Існують перевірені роками рекомендації по використанню крапельних трубопроводів, які збільшують їх ефективність:
- Вносити в грунт добрива і біодобавки краще всього шляхом розчинення їх у подається через крапельну систему воді.
- Починати полив слід через 2 години після сходу сонця, а завершувати – за 2 години до заходу.
- Оптимальна температура води для зрошення – 20-23 градуси.
- Не можна відразу подавати холодну воду після вичерпання запасів теплою.
- У самопливної системи бак з водою повинен знаходитися мінімум в 1 метрі від землі.
- Необхідно стежити за рівномірністю діаметра вологих плям біля кожної крапельниці. Їх збільшення або зменшення може говорити відповідно про розірвання або засмічення трубопроводу.
Проблеми з трубами і їх усунення
Ефективність крапельних труб сильно залежить від умов експлуатації. Обладнання може прослужити місяць, а може і п'ять років – все залежить від дотримання елементарних правил його використання.
Основними причинами проблем з краплинними трубами є:
- засмічення;
- проростання коренів;
- неправильне зберігання в міжсезоння.
Дачний полив часто здійснюється водою з свердловини або природних водойм, тому періодичне засмічення труб є цілком зрозумілим.
Для очищення підземних вод досить буде сітчастого фільтра, а при поливі з водоймищ потрібно встановити додатково дисковий фільтруючий пристрій. При відсутності попереднього очищення засмічення крапельниць може статися вже через кілька днів.
Незалежно від наявності фільтрів, краплинні труби потрібно регулярно очищати від механічного осаду напором води. Для цього потрібно відкрити дальній кінець трубопроводу й подати в систему воду зі швидкістю 6-7 л/хв. Промивання триває до повного очищення від осаду.
Ліквідація бактеріальної слизу з системи проводиться шляхом промивання 0,5% розчином гіпохлориту натрію. Необхідно заповнити систему сумішшю і залишити на 12 годин. Після цього злити хлорне рідину і промити трубопровід чистою водою протягом 10 хвилин.
По мірі забруднення проводиться очищення крапельної системи і від сольових відкладень 0,6% азотної, ортофосфорної або хлорною кислотою. Використовувана вода повинна бути максимально теплою. Трубопровід промивається кислотним розчином 50-60 хвилин. Після процедури слід промити систему чистою водою протягом півгодини.
- Запорука швидкого приросту - це правильне годування. Як організувати цей процес швидко і ефективно читайте у статті
- Спецвзуття - незамінна частина робочого процесу. Як вибрати? На що звернути увагу? Відповіді ви знайдете в нашій статті